FT Anne Aurasmaa on taidehistorioitsija, joka on tehnyt pitkän uran Helsingin yliopistossa ja toimii museologian dosenttina Jyväskylän yliopistossa. Hän on tutkinut museoiden historiaa näyttelyiden näkökulmasta, islamilaista kirjamaalausta sekä kohtaamisia länsimaisten ja muiden kulttuurien välillä.
FM Kirsti Bergström on taidehistorioitsija, joka on työskennellyt eri taidesäätiöiden palveluksessa sekä galleria-alalla. Hänen tutkimusalueinaan ovat 1800–1900-luvun suomalainen ja eurooppalainen taide sekä italialainen barokkitaide.
FT Kristian Donner on biologi ja vuodesta 1996 lähtien eläinfysiologian professori Helsingin yliopistossa. Hän on keskittynyt urallaan eläinten ja ihmisen näköön ja tutkinut tiettyjä tarkkaan määriteltyjä kysymyksiä eri organisaatiotasoilla, verkkokalvon solu- ja molekyylitason mekanismeista koko näköjärjestelmän suorituskykyyn.
FT Teppo Jokinen on Helsingin yliopiston taidehistorian dosentti. Hän on toiminut tutkijana Alvar Aalto -museossa Jyväskylässä, Deutsches Architektur Museumissa Frankfurt am Mainissa ja arkkitehtuurin historian- ja teorian laitoksella Zürichin teknillisessä korkeakoulussa (ETH). Vuodesta 2002 lähtien hän on työskennellyt vapaana tutkijana Berliinissä.
FT Juhana Lahti työskentelee Arkkitehtuurimuseossa tutkimuspäällikkönä ja kokoelmayksikön päällikkönä. Hän on tutkinut kaupunkisuunnittelun ja arkkitehtuurin historiaa erityisesti toisen maailmansodan jälkeisinä vuosikymmeninä ja opettaa arkkitehtuurin historiaa 1800-luvun lopulta nykypäivään. Hän on Helsingin yliopiston taidehistorian dosentti.
FT Elina Räsänen toimii Taidehistorian yliopistonlehtorina (mvs) Helsingin yliopistossa. Hänen käynnissä olevan Suomen Akatemian rahoittaman tutkijatohtorihankkeensa aiheena on Kalannin alttarikaapin ikonografia, vaiheet ja tutkimushistoria eri vuosisatoina. Räsänen on Taidehistorian seuran puheenjohtaja ja Tahiti-verkkolehden sekä Taidehistoriallisia tutkimuksia -aikakauskirjan päätoimittaja.
FT Minna Törmä teki väitöskirjansa kiinalaisesta Song-kauden maalaustaiteesta. Kiinan taiteen ohella hänen tutkimusalueensa on taidehistorian historia. Minna Törmä on Kiinan taiteen lehtori Glasgowin yliopistossa ja taidehistorian dosentti Helsingin yliopistossa. Lisäksi hän on opettanut pitkään kiinan taidetta Christie’s Educationissa Lontoossa.
FM Marja Väätäinen on taidehistorian jatko-opiskelija Helsingin yliopistossa. Väätäisen tutkimusalueita ovat taidehistorian historiografia ja varhainen alankomaalainen taide.
FM Marketta Viljasaari teki pro gradu -tutkielmansa Carlo Crivellistä ja on laajemminkin kiinnostunut Italian renessanssitaiteesta. Hän on työskennellyt erilaisissa museoalan tehtävissä, muun muassa yritysyhteistyön kehittämisen ja teosmyynnin edistämisen parissa.